Fenomén ve světě investic – Sociální obchodování

logoSvět investic byl vždy plný tajemství – jak kdo obchoduje, jak a kdy otevírá či uzavírá pozice, jak diverzifikuje riziko. Propojení světa investování a sociálních sítí, ale všechny tyto tajemství odkrývá. Možnost sledovat a kopírovat obchody jiných uživatelů se otevírá prakticky všem s přístupem k internetu. Sociální obchodování láká především mladou generaci a podle Aite Group má potenciál získat stovky milionů uživatelů. Je to logické. Kdo by nechtěl nahlédnout do světa financí a investic, zhodnotit tak své prostředky a to bez nutnosti kvalifikace, kterou mají profesionální investoři, bez nutnosti investovat čas a obrovské sumy.

obr1

Vznik sociálního obchodování

První platformy nabízející sociální obchodování se začaly objevovat od poloviny minulého století. Prvotně se až na výjimky zabývali pouze investováním do forexů, byly nejlikvidnější s možností obchodovat nepřetržitě. V současnosti možnost sledovat jiné uživatele nabízí jen zhruba 17 % brokerů. Hedgeové fondy chrání své investiční strategie, privátní bankéři jsou zas povinni ze zákona hlídat identitu a informace o svých klientech. Sociální obchodování tyto standardy boří a nechávají vše veřejnosti viditelné.

obr3Vliv sociálního obchodování na trhy

Každý kdo nahlédl do světa investic ví, že objem investic hýbe trhy. Profesionální investoři mají statisíce Copiers. Tato masa lidí, přesněji jejich kapitálu má ohromnou sílu hýbat s trhy, i v tom se může skrývat riziko kopírování obchodů. Riziko je zkrátka při investování všudy přítomné. Je tedy nutné být na pozoru i zde, uvažovat o riziku i v případě, když vidíme, že je investor dlouhodobě ziskový a nedávat na „klam přeživších“. Štěstí zde totiž hraje také roli.

Leader v sociálním obchodování eToro, jak funguje

Platforma eToro netají nic a otvírá se všem. Každý uživatel hned vidí, kdo co nakupuje a prodává. Společnost eToro vystupuje jako market maker. Funguje na základě derivátu znamých jako CFD (contracts for difference). Jedná se o pákové investiční produkty, které dovolují uživatelům investovat do pohybu akcie, aniž by ji vlastnili. Na eToro je do současnosti více než 80% pozic uzavřeno v zisku a bylo provedeno přes 200 milionů obchodů.

Sociálním obchodováním se zabývá portál socialni-obchodovani.cz, který nabízí veškeré informace o sociálním obchodování, podporu při začátcích v investování s platformou eToro, eBook a další užitečné rady a tipy.

Co na to experti?

„Internet dobře odstraňuje bariéry vstupu, obzvláště ve finančním světě, kde zatím hraje studium na prestižních univerzitách stále velkou roli,“ říká Matthew Klein, šéf Collective2.

Šéf a zakladatel eToro, Yoni Assia, je přesvědčený, že sociální investování demokratizuje svět investic a odhaluje tak tajemství trhu pro všechny, kteří se chtějí účastnit.

Javier Paz, analytik z Aite Group, věří, že sociální investování umožňuje nezkušeným investorům benefitovat z vědomostí davu. Má ale strach z množství vypůjčených prostředků, které tradeři využívají k násobení svých sázek. „Crowd sourcing dává členům komunity možnost získávat postřehy jeden od druhého. Páka znamená riziko ztráty velkého podílu původní investice, která je obvykle několik stovek dolarů. Obchodování na páku lze připodobnit ke kreditním kartám – chytří lidé s ním zacházejí inteligentně, zatímco hloupí to s jeho využíváním přeženou. Investiční sociální sítě by měly podporovat zodpovědné investování, aby méně informovaní tradeři neutrpěli zbytečně velké ztráty,“ doporučuje Paz.

Pokud se chcete dozvědět více o sociálním obchodování, navštivte náš portál, kde se dozvíte vše potřebné jak začít. Získáte zde veškeré informace, úvodní kurz, na co si dát pozor a případnou podporu, pokud si nebudete vědět rady.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *